Ağız ve
Diş Bakımı

images description

Günümüzde ağız ve diş sağlığının, yaşamsal diğer organlarımıza etkisi önemle vurgulanmaktadır. Çeşitli sistemik hastalıklarda uzun yıllar ihmal edilen diş tedavilerinin de payı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple diş ve dişetlerinde bir sorun oluşmadan koruyucu önlemler alabilmek hem ağız sağlığı hem de genel sağlık yönünden çok değerlidir. Bu noktada doğru fırçalama tekniği, doğru fırça seçimi ve ara yüz bakımı önem kazanır. Orta sertlikte bir fırça ile, dişhekiminin önereceği teknikle günde iki kez dişlerin fırçalanması ağız bakımının birinci basamağıdır. Çünkü fırça ile sadece dişlerin çiğneyici yüzeyleri, yanak ve dile bakan yüzeyleri temizlenmiş olur.

Bakterilerin en rahat birikim yaptığı, dişlerin birbirine bakan ara yüzeyleri ise, öneriye göre diş ipi veya ara yüz fırçası ile günde bir defa düzenli olarak temizlenmelidir. 

Bakteriler diş yüzeylerine yapışarak tutunabildiği için, ağız bakımında temel olan mekanik temizlik yani fırça, ip veya ara yüz fırçasının gerçekleştirdiği temizliktir. Diş macunu bu bakımın tamamlayıcısıdır. Flor içeren ve sağlık onayı olan bir macun tercih edilmesi yeterlidir.

Gargaralar ve ağız suları ise sanılanın aksine bakteriyel plağı uzaklaştırmayıp sadece hastalık yapıcı etkisini azaltmaktadır. Temel kullanım amacı operasyon öncesi ve sonrasında ağız içi dezenfeksiyonuna yardımcı olması ve bazı dişeti rahatsızlıklarının tedavisinde kısa süreli kullanım ile ağız bakımına takviye oluşturmasıdır.

images description