Gece Plağı
"Bruksizm"

images description

Diş sıkma ve gıcırdatma günümüzde stresli yaşam sebebiyle pek çok insanda görülmektedir. Genellikle uyku sırasında meydana gelir, gece boyu süren alışkanlık sebebiyle sabah yorgun uyanma, baş ağrısı, şakaklarda ağrı görülebilir. Ekleme aşırı yük binmesi sonucu; eklem sesleri ve ağrı oluşabilir.

Dişlerde aşınmalar, çatlaklar, madde kayıplarına bağlı hassasiyet gelişebilir. Alışkanlığın uzun yıllar devam etmesi sonucu dişlerde sallanmalar ve ağrı görülebilir.

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığının önüne geçebilmek için ‘Gece Plağı’ hazırlanır. Burada ilk amaç dişlerin zarar görmesini önlemek, ikinci amaç ise diş sıkma ve gıcırdatmayı kontrol altına almaktır. Gece boyunca kullanılan plak sayesinde bir süre sonra beyin sıkma alışkanlığından vazgeçmeyi öğrenir. Bunun sonucunda dişlerde ve kas sisteminde önemli bir rahatlama yaşanır, ağrılar ortadan kalkar.

Plak kullanımına destek olarak ‘Botulinium Toksin’ uygulaması da önerilmektedir. Çiğneme kasına yapılan basit enjeksiyonlar ile, istem dışı kasılmaların önüne geçilmekte ve bu şekilde tedaviden çok daha etkili sonuçlar elde edilmektedir.